Bevallom, már felnőtt fejjel kezdett csak el érdekelni, hogy ki is volt az a színésznő, aki életkorából adódóan – hiszen az első film forgatásakor mindössze 18 éves volt – talán még gyermeki bájjal tudta megformálni a három filmben a királyné alakját. A tervezett negyedik rész forgatását sajnos már nem vállalta el.
Ezért nagy örömmel vettem meg a 2021-ben megjelent Romy és Párizs fényei című könyvet. A könyv Romy Schneider életét mutatja be a Sisi-filmek forgatása után. Tulajdonképpen azt a hat évet öleli fel amikor egy filmforgatáson (Christine című film,1958) megismerkedik és egymásba szeretnek az ekkor még szintén feltörekvő ifjú tehetség, későbbi francia színészlegendával Alain Delonnal, s elmegy vele Párizsba, ahol együtt élnek. Bemutatja kettejük viharos kapcsolatát, a szülői erőltetésére bejelentett eljegyzést, amiből végül nem lett házasság. A fiatal színésznő útkereséséről szól, aki ekkor kezd felnőni, kilépni édesanyja, Magda Schneider – a Sisi-trilógiában Ludovika főhercegnét alakította – és nevelőapja szigorú felügyelete alól. Hogyan keres más karakterű szerepeket, s igyekszik kitörni a már skatulyaként megélt császárné szerepéből. Hogyan és miért utasítja el Ernst Marischka többszöri felkérését a Sisi filmek tervezett negyedik részének forgatására. Bepillanthatunk, hogyan próbálja ki magát a filmezés után színházi színésznőként is.
Összegezve: az olvasó végigköveti a bakfis színésznő felnőtté érését, mind személyiségben, öltözködésben, stílusban, mindezt regényes formában.
Ajánlom mindenkinek, aki szereti a Sisi-trilógiát, s érdeklődik Romy Schneider élete irányt.
Tömörné Bilonka Zsófia