Egy szombathelyi Erzsébet-rajongó

Főoldal > Egy szombathelyi Erzsébet-rajongó

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Egy szombathelyi Erzsébet-rajongó
2022/09/02

Következő pályázónkra nagy hatással volt a kultikusnak mondható Romy Schneider-féle filmtrilógia és a királynéról szóló olvasmányai. Müller Eszter bemutatkozója:

Müller Eszter

 

 

„Erzsébet királyné iránti rajongásom a '90-es évek elején kezdődött, amikor is a Magyar Televízióban vetítették a Romy Schneider főszereplésével készült három részes Sissi filmsorozatot. Akkoriban, gyermekként nagy hatással volt rám, lenyűgözött, elvarázsolt, így többször újranéztem az alkotást. Később, felnőttként sem múlt el az érdeklődésem, meg akartam tudni mindent a királyné személyéről, a Habsburg-családban betöltött szerepéről, királynéként végzett tevékenységeiről, valamint arról, hogy ki az a koronás fő, aki a 19. században nagyon szerette a magyarokat.

Az első könyvemet, amely a királynéval kapcsolatos, 2009-ben vásároltam Brigitte Hamann: Erzsébet királyné című művét. Ezek után jött a többi, vele kapcsolatos könyvek, tárgyak.

Jelenleg 11 db könyvem, 3 db DVD lemezem, 2 db leporellóm és egy prospektusom van, utóbbiakat 2011-ben Bécsben a schönbrunni kastélyban szereztem be.

Leginkább könyveket szeretek gyűjteni a királynéról, mivel szeretek olvasni, valamint érdekelnek azok az írások melyeket Sisi-ről írnak, és össze tudom hasonlítani ezeket. Emellett a róla szóló művek jó és kellemes kikapcsolódást jelentenek számomra. Ha lehetőségem van rá igyekszem felkeresni Erzsébet királynéval kapcsolatos helyeket, szobrokat, kiállításokat megtekinteni.

Ezáltal a legkedvesebb tárgyam, az első könyv, Brigitte Hamann könyve, amelyet hiteles és részletesen megírt könyvnek tartok ebben a témában. Sok helyen, azaz újságcikkben, internetes oldalon előforduló cikkekben hivatkoznak az osztrák történész hölgy könyvére. A következő könyv amelyet el fogok olvasni: Káli-Rozmis Barbarának nemrégiben megjelent könyve, melyet örömmel vásároltam meg, mert így már egy magyar Sisi-szakértő munkáját is megismerhetem.”

 

A nyertes pályázók gyűjteményeiből rendezett Erzsébet-kiállítás 2022. szeptember 10-től várja az érdeklődőket a Gödöllői Királyi Kastélyban.




Az én Sisim

Gyűjtők és gyűjtemények Erzsébet királyné bűvöletében 
 

A magyarországi Erzsébet királyné-kultusz központjaként működő gödöllői kastély  különleges meglepetéssel készült 2022-ben a Sisi-rajongók számára. A számos muzeális kincset felvonultató állandó és időszaki kiállítások után a főszerep a gyűjtőké volt! Pályázat keretében találták meg azokat a jelentkezőket, akik szívesen megmutatták a nagyközönségnek gyűjtőszenvedélyük legszebb, legérdekesebb darabjait. A gyűjtőket és a tárgyak sokféleségét bemutató időszaki kiállítás a legizgalmasabb gyűjtemények tárgyaiból készült a Gödöllői Királyi Kastélyban. A kiállítás már nem látogatható, de   "Az én Sisim"-közösséget tovább építjük, itt és Facebook csoportunkban!
 

Kiállítás >>

Erzsébet királyné élete

Erzsébet királyné, Miksa bajor herceg (1808-1888) és Ludovika (1808-1892) bajor királyi hercegnő harmadik gyermekeként látta meg a napvilágot 1837-ben, Münchenben.

Tovább >>

                                                                                                                                         

 

 

 

Erzsébet királyné szobái, kertje, verandája

Erzsébet királyné ibolyaszínű lakosztályának szobáit hiteles források alapján sikerült rekonstruálni 1996-ban. A lakosztály falain a királyné gyönyörű portréi láthatók, valamint a kor kiemelkedő politikusainak arcképei, akikkel a királyné az 1867-es kiegyezés előkészítésekor került kapcsolatba.

Tovább >>

Erzsébet királyné és Gödöllő

Erzsébet 1867. május 11-én tekintette meg először a koronázási ajándékként nekik szánt gödöllői kastélyt.

Tovább >>

Erzsébet királyné névnapja

Az 1867-es kiegyezés előkészítésében a magyarok ügyét támogató Erzsébet királyné névnapja a koronázást követően hamarosan nemzeti programmá vált az országban. 1868-ban a Vasárnapi Ujság még csak a Nemzeti Színház díszelőadásáról számolt be, (a nézőtér teljes kivilágítása mellett adták elő ifj. Bertha Sándor Koronázási hymnus című művét).

Tovább >>