Ferenc József: Ifjúkori napló 1839–1848

Főoldal > Ferenc József: Ifjúkori napló 1839–1848

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Ferenc József: Ifjúkori napló 1839–1848


2024/10/28
Kassa Melinda

A gazdagon illusztrált kötet egy 1839 őszén tett egyhetes Alsó-Ausztriai utazást leíró útinaplóval indul, melyen a kilencéves főherceg legidősebb öccsével és nevelőikkel vett részt.


A tulajdonképpeni első napló 1843. augusztus 18-án, Ferenc József tizenharmadik születésnapján kezdődik, ezt folytatólagosan követi az 1844 októberétől induló második, amely 1846. február végétől nagyobb kihagyásokkal tart 1848. március 13-ig, az utolsó bejegyzésig.

A sorokat olvasva egy szigorú napirend szerint élő kamaszfiú élete rajzolódott ki előttem. A katonai parádékat már kisgyermekként szerette, később pedig a hadgyakorlatokon is örömmel vett részt.  Emellett a vadászat és a gyakori színházlátogatás biztosította számára a szórakozást. Az egyenruhát már ekkor szívesen viselte, amelyben aztán uralkodóként élete nagy részét leélte. „Ezekben a napokban szinte le sem vetettem az uniformist, s ez roppant szórakoztató.” – írta 1846. január 1-jén.



Különös érdeklődéssel olvastam az 1843-as magyarországi tanulmányútjáról szóló részt, illetve ugyanezen év őszén a Possenhofenban, unokatestvéreinél eltöltött néhány napjának beszámolóját. Utóbbiban kicsit csalódtam, mert mindössze egyszer, minden érdeklődést mellőzve említi későbbi felesége, „Elise” nevét.  

Bár a napló összességében inkább tények felsorolásának tűnik, emellett ritkán mégis történnek benne utalások Ferenc József érzéseire és lelki vívódásaira.  Ilyen amikor a nem megfelelő – önző, engedetlen ill. szemtelen – viselkedéséről ír, melyet feltételezhetően többször felróttak neki, és amin törekedett úrrá lenni.  „Tizenöt éves vagyok, már nem sok időm van a fejlődésre, tehát nagyon össze kell kapnom magam, és meg kell javulnom.”  – olvasható 1845. augusztus 18-án, a születésnapján kelt bejegyzésben.

Hogy ez vajon sikerült-e neki, az már nem derül ki a naplójából.

                                                                                                                                

Erdélyi Szalon Kiadó, 2024. Fordította: Nyizsnyánszki Ferenc. Sajtó alá rendezte és a képmellékleteket összeállította: Borovi Dániel.

 


Szóljon hozzá!




Legfrissebb cikkek


Sisi - Erzsébet királyné a nyeregben
Idén nyár végén jelent meg magyarul Martin Haller osztrák hippológus könyve, dr. Rátki Emőke fordításában. A fordító saját lovas szenvedélyéből fakadó érdeklődése, kutakodása miatt talált rá erre a  kiadványára és nagy lelkesedéssel közreműködött a magyar változat előkészítésében.
Erzsébet-nap a Gödöllői Királyi Kastélyban
2024. november 23.  „Az én Sisim” közösségi nap – gyűjtőknek és rajongóknak Erzsébet nevű látogatóinkat ezen a napon 50% kedvezménnyel ajándékozzuk meg az állandó kiállítás belépőjegyéből.
Ferenc József: Ifjúkori napló 1839–1848
A gazdagon illusztrált kötet egy 1839 őszén tett egyhetes Alsó-Ausztriai utazást leíró útinaplóval indul, melyen a kilencéves főherceg legidősebb öccsével és nevelőikkel vett részt.
Erzsébet királyné élete

Erzsébet királyné, Miksa bajor herceg (1808-1888) és Ludovika (1808-1892) bajor királyi hercegnő harmadik gyermekeként látta meg a napvilágot 1837-ben, Münchenben.

Tovább >>

                                                                                                                                         

 

 

 

Erzsébet királyné szobái, kertje, verandája

Erzsébet királyné ibolyaszínű lakosztályának szobáit hiteles források alapján sikerült rekonstruálni 1996-ban. A lakosztály falain a királyné gyönyörű portréi láthatók, valamint a kor kiemelkedő politikusainak arcképei, akikkel a királyné az 1867-es kiegyezés előkészítésekor került kapcsolatba.

Tovább >>

Erzsébet királyné és Gödöllő

Erzsébet 1867. május 11-én tekintette meg először a koronázási ajándékként nekik szánt gödöllői kastélyt.

Tovább >>

Erzsébet királyné névnapja

Az 1867-es kiegyezés előkészítésében a magyarok ügyét támogató Erzsébet királyné névnapja a koronázást követően hamarosan nemzeti programmá vált az országban. 1868-ban a Vasárnapi Ujság még csak a Nemzeti Színház díszelőadásáról számolt be, (a nézőtér teljes kivilágítása mellett adták elő ifj. Bertha Sándor Koronázási hymnus című művét).

Tovább >>

Honlapkészítés, keresőoptimalizálás, marketing tanácsadás: Marketing Professzorok Kft.