Sisi, a sztár! Erzsébet királyné filmen és színpadon

Főoldal > Sisi, a sztár!

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Sisi, a sztár!


2024/09/12
Eddy Franzen

ERZSÉBET KIRÁLYNÉ FILMEN ÉS SZÍNPADON

Időszaki kiállítás a Gödöllői Királyi Kastélyban, 2024. 11. 09.-2025. 02. 28.


„Elisabeth, a sztár - csak ő a téma jó sok éve már, de azt, hogy ő ki volt, nem árulhatja el se könyv, se film, se jó tanár!”  (Részlet az Elisabeth című musical-ből)

 

Az 1920-as évektől egészen napjainkig folyamatosan készültek filmek és színpadi művek, amelyeknek témája Erzsébet császárné és királyné. Közülük csak néhány alkotásról mondható el, hogy az ő életét feldolgozó mű.



Az első „némafilm-biográfia” alig három évvel a Monarchia összeomlása után, 1920-21-ben jelent meg „Erzsébet Ausztria császárnéja” címmel, a főszerepet Carla Nelsen játszotta.  1931-ben megszületett az első hangosfilm, az „Elisabeth von Österreich” Lil Dagoverrel a címszerepben.

Egyik film sem közvetít politikai tartalmat, Erzsébetet mint magánembert mutatja be, aki szembesül az udvar és házasságának problémáival, valamint Rudolf trónörökös tragédiájával.

 

Számos filmben, köztük az 1950-es évek K.u.K. (császári és királyi) filmjeiben Erzsébet általában mellékszereplőként jelenik meg, például Ferenc József császár feleségeként, Rudolf trónörökös édesanyjaként vagy II. Lajos bajor király lelki társaként, illetve megértő barátjaként.

Az első olyan film, amely az uralkodó politikai szerepvállalását állítja középpontba, az 1940-ben Magyarországon forgatott Erzsébet királyné című politikai indíttatású, hazafias propagandafilm.

A főszerepben Karády Katalin alakítja a fiatal Erzsébetet, aki magyar udvarhölgye hatására a magyarság politikai érdekeit támogatja, és magyar hazafivá válik.

Az 1970-es évekig Erzsébetet a fő- és a mellékszerepekben is mindig egy-egy nemzetközi filmcsillag játszotta, akinek a személyét külön kiemelték és hangsúlyozták a mozi- és filmplakátokon. 

A filmes és színpadi művekben a jelen korig népszerű maradt a Sisi-téma, az idők során drámák, szerelmes filmek, vígjátékok, szatírák, daljátékok és musicalek készültek róla, többek között rajzfilmsorozatok és egy bábszínházi darab is.

Erzsébet egy olyan történelmi személyiség, aki világszerte a legtöbbször szerepelt színpadi művekben és filmvásznon.

A „Sisi a sztár” című kiállításon a látogatók betekintést nyerhetnek egy magángyűjteménybe, amely nemcsak film-, mozi- és musicalplakátokat, hanem műsorfüzeteket és autogram kártyákat is tartalmaz.

A kiállítást filmes jelmezek és az Elisabeth című musical jelmezei is színesítik.

 

A kiállítás különleges kincse a „Sisi titkai” című musical Sisi-bábuja a Schönbrunni kastély Hofratstrakt (udvari tanács) elnevezésű épületszárnyában kialakított bábszínházból.

A Wasil Schneider és Martin Haidinger által írt, és Werner Hierzer rendezte musicalben Sisi és Ferenc József kapcsolata áll a művészi bábjáték középpontjában.

A 2019-ben létrehozott magángyűjtemény nem törekszik teljességre, hiszen a film-, televízió- és médiaipar újra és újra felkapja a Sisi-témát, és folyamatosan készülnek új filmek, sorozatok és dokumentumfilmek.

Az 1920-as és az 1970-es évek közötti filmek nagyon igyekeztek reális és történelmi képet festeni Erzsébet császárné és királyné életéről.

Sajnos ma már egyre kisebb jelentőséget kap a történelmi hitelesség, és Erzsébetet a „Sex & Crime“ témában celebként, illetve reklámarcként próbálják értékesíteni.

 

Eddy Franzen


Szóljon hozzá!




Legfrissebb cikkek


Sisi - Erzsébet királyné a nyeregben
Idén nyár végén jelent meg magyarul Martin Haller osztrák hippológus könyve, dr. Rátki Emőke fordításában. A fordító saját lovas szenvedélyéből fakadó érdeklődése, kutakodása miatt talált rá erre a  kiadványára és nagy lelkesedéssel közreműködött a magyar változat előkészítésében.
Erzsébet-nap a Gödöllői Királyi Kastélyban
2024. november 23.  „Az én Sisim” közösségi nap – gyűjtőknek és rajongóknak Erzsébet nevű látogatóinkat ezen a napon 50% kedvezménnyel ajándékozzuk meg az állandó kiállítás belépőjegyéből.
Ferenc József: Ifjúkori napló 1839–1848
A gazdagon illusztrált kötet egy 1839 őszén tett egyhetes Alsó-Ausztriai utazást leíró útinaplóval indul, melyen a kilencéves főherceg legidősebb öccsével és nevelőikkel vett részt.
Erzsébet királyné élete

Erzsébet királyné, Miksa bajor herceg (1808-1888) és Ludovika (1808-1892) bajor királyi hercegnő harmadik gyermekeként látta meg a napvilágot 1837-ben, Münchenben.

Tovább >>

                                                                                                                                         

 

 

 

Erzsébet királyné szobái, kertje, verandája

Erzsébet királyné ibolyaszínű lakosztályának szobáit hiteles források alapján sikerült rekonstruálni 1996-ban. A lakosztály falain a királyné gyönyörű portréi láthatók, valamint a kor kiemelkedő politikusainak arcképei, akikkel a királyné az 1867-es kiegyezés előkészítésekor került kapcsolatba.

Tovább >>

Erzsébet királyné és Gödöllő

Erzsébet 1867. május 11-én tekintette meg először a koronázási ajándékként nekik szánt gödöllői kastélyt.

Tovább >>

Erzsébet királyné névnapja

Az 1867-es kiegyezés előkészítésében a magyarok ügyét támogató Erzsébet királyné névnapja a koronázást követően hamarosan nemzeti programmá vált az országban. 1868-ban a Vasárnapi Ujság még csak a Nemzeti Színház díszelőadásáról számolt be, (a nézőtér teljes kivilágítása mellett adták elő ifj. Bertha Sándor Koronázási hymnus című művét).

Tovább >>

Honlapkészítés, keresőoptimalizálás, marketing tanácsadás: Marketing Professzorok Kft.