Az ajánlásban Seremetyeff-Papp János egy olvasmányos, a nagyközönség számára is élvezhető kötetet ígér. És valóban, ez a könyv abszolút az. Nem az időrendiség a vezérfonala, hanem az öt tematika, amely köré csoportosulnak a különböző történetek. Minden egyes “sztori” önálló címet kapott, és önmagában is megállja a helyét. Nekem olyannak tűnik a könyv struktúrája, mintha a fejezetek egy-egy novellacsokorból állnának. Akár tetszőleges sorrendben is lehet velük haladni.
Ahogy az írőnő az előszóban írja, a kötet nem törekszik a XIX. század második felének politikai történései, gazdaságtörténete, társadalompolitikája bemutatására. A történelmi személyek érzései, egymáshoz fűződő viszonya az, amin keresztül emberileg próbálja közelebb hozni őket a mai olvasókhoz. Könyve számos korabeli forráson és szakirodalmi munkán alapszik. A tényeket, adatokat, forrásokat olvasmányosan, a laikus számára is könnyen érthetően foglalja keretbe. A könyvben számos idézettel találkozunk, ezek mellett – feltételezem, hogy a könnyebb érthetőség kedvéért - a szereplők egymás közti interakcióját rekonstruált párbeszédek adják vissza.
A kötetnek korántsem csak Erzsébet a főszereplője, hanem számos családtag, akik szintén “rangjuk fogságában” próbálták megélni különböző szenvedélyeiket. Rudolfról, Stefániáról, vagy Mária Valáriáról éppúgy olvashatunk, mint Erzsébet húgairól Zsófia Saroltáról és Máriáról. De a távolabbi rokonság sem marad ki. Például megismerhetjük, hogyan talált egymásra, Wittelsbach Ilona fia, Albert Thurn und Taxis és József főherceg lánya, Margit. Barátságok, szerelmek, házaságok, remények, csalódások, és viszályok története elevenedik meg a lapokon. A fejezetekbe beékelve olyan érdekességekkel találkozhatunk mint pl. a kézcsók szokásának alakulása, a királyné fogorvosainak bemutatása vagy Mária Terézia magyar királynő díszágyának története.
A kötet gazdagon illusztrált, ami még inkább olvasásra csábíthatja azokat is, akik talán most ismerkednek Erzsébet királynéval. (Én személy szerint minden ilyen típusú kiadványban először a képaláírásokat olvasom el, és ha kellően érdekesek, akkor térek rá a szövegre.) A lendületes, izgalmas megfogalmazás biztosítja az érdeklődés fenntartását a könyv elejétől a végéig.
Ezek után biztos vagyok benne, hogy elolvasom Barbara első könyvét, ami ráadásul “Az év könyve 2022” megtisztelő díjban részesült történelmi tényirodalom kategóriában.
Kassa Melinda