A szerző először bemutatja az áldozatot, Erzsébet királynét, a halálhírre adott főleg magyar újságokban megjelenő reakciókat. Hogyan értesítették I. Ferenc József császárt a tragédiáról. Leírást kapunk a császárné holttestén végezett halottszemléről. A holttest hazaszállításának útvonalát is megismerhetjük, valamint az Ausztriai vagy Magyarországi temetés körüli kisebb nagyobb vitákat. Illetve a királyné rövid életútját is olvashatjuk (egy elírás felfedezhető, Mária Valéria férjét tévesen Lipót Szalvatornak írja a szerző Ferenc Szalvator helyett). Bepillantást nyerhetünk, hogyan töltötte utolsó napjait Őfelsége.
Megismerhetjük a tettes, az olasz Luigi Lucheni szomorú és hányattatott életútját. Miért fordulhatott az anarchista eszmék felé (rövid áttekintést kapunk az anarchista eszmék térnyerésének folyamatáról is), mi vezethette szőrnyű tettének elkövetéséhez. Mivel és hol töltötte a merénylet előtti heteket – hónapokat. Gondolatairól is képet alkothatunk az általa az elfogása után a börtönből különböző személyeknek írt levelekből.
Különösen érdekes lehet a könyv azoknak is akik szeretnek „nyomozni”. Betekintést kapunk az alapos nyomozati munkába is. Milyen irányba indultak a nyomozók? Kiket tartóztattak le, hallgattak ki? Milyen megállapításokra jutottak? Vajon Lucheni „véletlenül” választotta áldozatát, vagy korábban eltervezte a merényletet? Honnan tudhatta, hogy Erzsébet éppen ott tartózkodik Genfben? Ami még érdekesebb, hogyan ismerte fel? Egyedül hajtotta végre a gyilkosságot, vagy voltak társai?
A királyné élete épp oly érdekes és kissé titokzatos, mint tragikus halála. Ahogy életében is kevesen érthették – értették meg, úgy az ellene elkövetet merénylet előtt is értetlenül állunk.
A könyv talán segít az események megértésében.
llusztráció: a kötet saját, antikvár példánya
2024.09.10.